Menü

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Çay Nedir ve Siyah Çay Üretimi Nasıl Yapılır?
 

Siyah çay, aslında Camellia sinensis adlı bir çalıdır. Siyah çayın kokusu, tadı ve rengi çeşitli faktörlere bağlıdır. Kabaca bu etkiler yetiştirildiği ülke, hasat yılı, mevsimi ve üretim yöntemi olarak sıralanabilir. Günümüzde siyah çay Türkiye ile birlikte Çin, Hindistan, Sri Lanka ve Kenya'da yetiştirilir.

Siyah çay üretmek için yapraklar toplanır ve nemi alınarak kurutulur. Daha sonra yapraklar ya bütün halinde bırakılır ya da kesilerek daha küçük parçalara ayrılır. Siyah çay yaprakları beyaz ve yeşil çaylardan daha fazla oksitlenir. İşte tam da bu yüzden daha güçlü bir tat ve aromaya sahiptir.

Lipton Yellow Label Jumbo Demlik Poşet

Lipton'dan çok çay tüketilen ev dışı noktalara özel yepyeni bir lezzet, hem de büyük demlik poşette! - Demli çay lezzeti, Lipton kalitesiyle buluş...

Daha Fazlasını Görüntüle
58 230
₺57,56 Ürün Fiyatı

Siyah Çay Çeşitleri Nelerdir?

 

Siyah çaya lezzetini veren aromalar özellikle yetişme ortamından etkilenir. Yetiştiği bölgenin iklimine ve toprak türüne göre çaya farklı kokular ve lezzetler eklenir. Aynı zamanda siyah çay, kafein bakımından ve içerdiği tanen oranına göre de çeşitli sertlik derecelerine ayrılır. Siyah çaylı menüler hazırlarken bu farklı türlerin özellikleri konusunda dikkatli olmalısın.
 

Başlıca Siyah Çay Türlerinden Bazıları Şunlardır:

  • Assam: Kuzeydoğu Hindistan'da yetişen bu çay; tam gövdeli, koyu renkli ve maltlıdır. Masala chai, İngiliz kahvaltı çayı benzeri pek çok çay karışımında kullanılır. İçmesi keyifli bu çay, özellikle süt ve şekerle iyi gider.
  • Seylan: Sri Lanka dağlarında yetişen bu çay bolca narenciye kokuları içerir. Lezzet olarak ise ferahlatıcı meyvemsi bir tada sahiptir.
  • Darjeeling: Hindistan'ın Himalayalar'ında az sayıda arazide yetişen bu değerli çay; narin, çiçeksi ve meyvelidir. Özel ve daha az bulunur olduğu için “Çay şampanyası” olarak da bilinir. Bu enfes çayın hakkını verebilmek için limon, süt ya da benzeri hiçbir ek malzeme eklemeden ve şekersiz olarak denemelisin.
  • Keemun: Doğu Çin'in Anhui eyaletinde yetişen bu çay; tam gövdeli, pürüzsüz ve meyvelidir.
  • Nilgiri: Güney Hindistan'da yetişen bu çay; düşük tanenli, bol kokulu ve biraz buruk bir çaydır. İşte bu özelliklerinden dolayı iyi bir buzlu çay için idealdir.
  • Lapsang Souchong: Güneydoğu Çin'in Fujian eyaletinde yetişen bu derin, tütsülü ve yoğun çay, çam veya ladin ağacı üzerinde tütsülenerek elde edilir.

Siyah Çay Besin Değerleri ve Faydaları Nelerdir? Farklı Çeşitleri Nasıl Kullanılmalıdır?


Siyah çay son derece yüksek antioksidanlara sahiptir. Aynı zamanda siyah çaylar, nispeten yüksek miktarda C, D ve K ve riboflavin vitaminlerinin yanı sıra bolca kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, sodyum, nikel ve florür minerallerini içerir. Siyah çayın besin değerleri ve faydalarını koruyabilmesi için 80°C suda 15- 20 dakika kadar demlemelisin. Çayı her zaman taze olarak tüketmelisin. Çünkü bekleyen çay faydalı içeriklerini kaybeder.

Siyah çayı, kek ve pastalara kurutulmuş meyveleri eklemeden yumuşatmak için kullanabilirsin. Bu hem kuru meyvenin çabuk yumuşamasını sağlar hem de eklendiği tatlıya daha fazla tat verir. Çay aynı zamanda tatlılarda çiçeksi, taze aromaları öne çıkarır. Çayın kendine has tadı özellikle parfe gibi hafif tatlılara değişik ve dikkat çeken bir lezzet katar. Siyah çay, meyvelerle hazırlanan sorbelere de son derece yakışır.

Çay, aynı zamanda farklı tariflerle hazırlanan yemeklere derinlik ve denge katar. Etli yemeklerde malzemelerin farklı tatlarını bastırmadan tütsü tatlarını belirginleştirir. Bu nedenle çorbalarda ya da tütsülenmiş etlerle hazırlanan yemeklerde sos içerisinde kullanılabilir.

Farklı çay tariflerini keşfedin.