Menü

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Hibiskus, dünyada çok popüler bir içecektir ve genellikle şifalı bir çay olarak kullanılır. Hibiscus çiçeklerinin çeşitli isimleri bulunur. Bazı yerlerde “Roselle” olarak da bilinir. Çayseverlerin yakından tanıdığı bu bitki, tercihe bağlı olarak sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Kalorisi düşük ve kafeinsiz bu çay, göz alıcı içecek rengiyle iştahları kabartmayı başarır.


Hibiskus Bitkisi Nerede Yetişir?

Hibiscus çiçeği, Afrika, Orta ve Güney Amerika, Meksika ve Karayipler dahil dünyanın farklı bölgelerindeki tropik iklimlerde bulunur. İlk kez ekildiği bölge olan Afrika’da hem mutfaklarda hem de tedavi amaçlı olarak uzun süre kullanılmıştır. Hibiscus çayı, Mısır ve Sudan'da yüzlerce yıldır “Karkade” olarak adlandırılır.

Kullanımı Antik Çağ'a uzanan hibiskus çayı, eski Mısır'da soğuk olarak servis edilir ve firavunlar tarafından çöl sıcağında serinlemek için tüketilmiştir. 17. yüzyılda Batı dünyasının farklı bölgelerine yayılan hibiskus; Guatemala, Meksika, Avustralya, Hawai, Florida ve Karayipler'de yetiştirilmeye başlanmıştır.

Hibiskus çayı, yüzyıllar boyunca Nil Vadisi'ndeki çeşitli dini ve şifalı törenlerde önemli bir rol oynamıştır. Tarihin bu krallara layık içeceği Nijerya gibi kuzey ve batı Afrika ülkelerinde çok popüler bir çay olmaya devam etmektedir. Öyle ki günümüzde geleneksel Mısır ve Sudan düğünlerinde hala kutlamanın temel içeceği olarak hibiskus çayı tercih edilir.


Hibiskus Bitkisi ile Farklı Tarifler Nasıl Yapılır?


Sıcak suyla buluştuğunda yakut kırmızı bir renk veren hibiskus bitkisi; limonsu, kızılcık ve nar gibi ekşi bir tada sahiptir. Hibiskus doğrudan kullanıldığında hafif bir acılık verebilir. Bu yüzden tatlandırılarak kullanılır. Hibiscus, meyve veya narenciye suları, taze zencefil veya nane, kurutulmuş baharatlar, tarçın, karanfil gibi aromalarla karıştırılarak eşsiz lezzet profilleri vadeder.

Hibiscus bitkisinin yeşil yaprakları bazı ülke mutfaklarında pazı veya ıspanak gibi kullanılır. Senegal'de yapraklar geleneksel bir balık ve pilav tabağı olan “Tieboudienne” yemeğini lezzetlendirmek için tercih edilir. Burma’nın klasik körili yemeklerinden biri olan “Chin baung kyaw”ın ana bileşendir. Filipinler'de hem yapraklar hem de çiçekler geleneksel tavuk güvecinde kullanılır. Böylece bitkinin muhteşem rengi, aroması ve keskin ekşi tadı yemeğe katılmış olur.

Hibiscus çiçeği; reçeller, jöleler, şuruplar, salatalar ve tatlılar dahil olmak üzere çeşitli çeşni ve yemekleri yapmak için turşu halinde, marmelat olarak, kurutulmuş veya taze olarak kullanılabilir. Hibiscus çiçeklerinin güçlü yapısı yiyecekleri sıcak kırmızı tonlarında renklendirmeye yardımcı olur. Gıda boyası olarak kullanılacak hibiscus çiçekleri toz haline getirilebilir ve kek hamurları ile pasta kremaları için doğal pembe bir renklendirici olarak kullanılabilir.

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?
 

Hibiscus bitkisinin demleme işlemi genel olarak sıcak su ile yapılır. Hibiskus çayını hazırlarken ekşiliğini ve acılığını dengelemek için genellikle şeker, bal veya agave gibi doğal tatlandırıcılar kullanılabilir. Zaman zaman kuşburnu çayı ile birlikte hazırlanan harmanlarla servis edilir. İkisi de kırmızı renkte ve ekşimsi tada sahip olduğundan bu iki çay birbirine karıştırılsa da tamamen farklı bitkilerdir. Kuşburnu, yabani güllerin tomurcuklarından elde edilen kırmızı bir meyvedir. Bir arada uyumlu şekilde kullanılmalarına rağmen içerikleri bambaşkadır.

Sıcak Hibiskus çayı demlerken:

Tek kişi için hazırlanan çaylarda 200 ml için 3 çay kaşığı hibiskus yeterli bir miktardır. Eğer daha fazla kişi için hazırlıyorsan, her 1 litrelik su için 2 fincan hibiskus ekleyebilirsin. Çiçekler ve yapraklardan oluşan karışımı bir süzgeçle birlikte demlik içerisine yerleştir. Genel olarak 3 - 4 dakika arası bir demleme süresi yeterli olacaktır.

Çayın yoğunluğunu demleme süresini uzatarak arttırabilirsin. Demleme süresinden sonra çay dolu süzgeci demlikten çıkart ve içerisine tatlandırmak için bal ya da şeker ekle. Her 200 ml için 2 çay kaşığı ya da her litre başına 1 bardak şeker kullanabilirsin. Eğer çayı soğuk olarak servis etmek istersen, sıcak demleme yaptıktan sonra kısa bir süre bekle ve buzdolabına koy. Dilersen buz küpleri de ekleyebilirsin. Nefis çayın içime hazır!

İster sıcak ister soğuk bir bardak hibiscus çay hazırlıyor ol, aklında bulundurman gereken birkaç genel ipucu şöyle:

  • Taze, saf ve filtrelenmiş su kullan.
  • Hibiskus çayı, siyah çay ve diğer bitki çaylarına benzer şekilde 95 -100 derece arasındaki kaynar su ile buluştuğunda tadını ve lezzetini suya verir.
  • Sıcaklığı ölçerek demlemek en iyisi. Eğer böyle bir imkanın yoksa suyu kaynat ve altını kapattıktan hemen sonra çaya ekle.
  • Isı ne kadar fazla hibiskus ile buluşursa bitki o kadar yoğun bir şekilde aromasını verecektir. Bu yüzden demliğin ağzını kapalı tut.
  • Hibiscus ne kadar uzun süre demlenirse rengi ve tadı o derece güçlenir. Önerilen demleme süresinden sonra çayı mutlaka tat ve bir süre daha demleme gerekip gerekmediğine karar ver.
  • Hem sıcak hem de soğuk hibiskus çaylarında lezzetini ve aromasını arttırmak için limon dilimleri kullanabilirsin.

 

Hibiskus Çayı Nasıl Servis Edilir?


Hibiskus çayı, Meksika ve Orta Amerika'da meyve sularıyla yapılan popüler bir tür soğutulmuş içecek olan “aguas frescas” yapımında kullanılır. Meyve sularıyla karıştırılarak ya da sadece demlenmiş hibiskus çayı, buz ve limon dilimleriyle servis ediilir. Karayipler'de hibiscus çay; bazen soğuk, baharatlı bir tatil içeceği oluşturmak için tarçın, karanfil, anason gibi çeşitli aromalı bitkilerle birleştirilir. Asya kültürlerinde, özellikle Tayland'da sıkça kullanılan hibiscus çayı tipik olarak soğuk bir içecek olarak tüketilmektedir.

Alternatif olarak, Avrupa ve Kuzey Amerika'daki çay içicileri, bazen şekerli veya diğer tatlandırıcılarla birlikte hibiskus çayını sıcak olarak yudumlamayı tercih ediyor. Kendine has bir tada sahip bu özel çay, farklı bitki çaylarıyla birlikte de tüketilebilir. Hibiskus çayı genellikle diğer tropik meyveler ve bitkilerle harmanlanır. Yaban mersini, ahududu, ananas ve lychee bunlardan bazılarıdır. Ayrıca hibiskus çayını bir dilim limonla servis etmek çiçeğin narenciye lezzetlerini ortaya çıkarmak için harika bir yoldur.


Hibiskus Şerbeti Nedir?


Hibiskus bitkisinin tatlılarda ve yemeklerde en pratik şekilde kullanımından biri de şerbetidir. Yapımı son derece kolay olan bu şerbet tatlılar, yemekler ve içeceklere kolayca renk ve aroma katmanı sağlar. Hibiskus şerbetini dondurma üzerine sos olarak dökebilir, buzlu çaylara ekleyebilir, pastalara renk ve lezzet verici olarak kullanabilir, çikolata ganaja ekleyebilir, buz küpleri haline getirerek içecek servisinde kullanabilir ya da meyve salatalarına sos olarak ekleyebilirsin. Sadece biraz kurutulmuş hibiskus bitkisi, şeker, su, limon ve çubuk vanilyaya ihtiyacın var.

 

Farklı çay tariflerini keşfedin.