Menü

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Siyah Çay

Özellikle Türk kültüründe siyah çayın özel bir yeri olduğu inkar edilemez. Buna bağlı olarak siyah çayın yanında iyi gitmeyen yiyecek yok denecek kadar azdır. Siyah çay her öğüne ve her öğün arasına eşlik edebilir.

Peynirli zeytinli, tostlu börekli, omletli menemenli her çeşit kahvaltı sofrası çayla renklenir. Baklavadan helvaya, sufleden sütlü tatlılara her türlü tatlıyla birlikte içilen bir fincan siyah çayın yeri başkadır. Sebzeden ete, en hafifinden en şaşaalısına, gelenekselden dünya mutfaklarına kadar her çeşit akşam yemeğinden sonra bir bardak siyah çay en güzel noktayı koyar.

Kısacası siyah çayı yudumlamaya başlamak için uygun olmayan zaman ve mekan yoktur.  

Yeşil çay

Yeşil çayın taraf olduğu en güzel birliktelikler deniz ürünleriyle mümkündür. Kimi zaman taze ve otsu lezzetiyle deniz yosununu anımsatan yeşil çay, deniz mahsulleriyle hazırlanan menülerin yanında eşsiz bir tamamlayıcı içecek olarak tüketilebilir. Yeşil çay, deniz ürünlerinin yanı sıra pirinç, salata ve tavuk içerikli yemeklere de en iyi şekilde eşlik edebilir. 

Yeşil çay ana yemeklerin yanında olduğu kadar krep ve pankek gibi sütlü, yumurtalı hafif yiyecek ve tatlıların yanına da harika bir partner olur. Bu türden tatlıların yumuşak dokusunu ve kremsi tadını perçinleyerek damağınızda eşsiz bir dokunuş bırakır.

Yeşil çayı ayrıca mümkün mertebe limon eşliğinde tüketmeye çalışın. Limon veya limon suyu ilavesiyle içtiğiniz yeşil çaydan hem lezzet hem de sağlık açısından daha yüksek verim alırsınız.

Lipton Doğu Karadeniz 500'lü Demlik Poşet Çay

Zengin ürün çeşitleri ile çay içmeyi keyfe dönüştüren lezzetçilerin vazgeçilmezi Lipton Doğu Karadeniz 500'lü Demlik Poşet Çay satın almak için hemen tıklayın!

Daha Fazlasını Görüntüle
102
₺101,83 Ürün Fiyatı

Beyaz Çay 

Beyaz çay doğal olarak hafif, tatlı ve yumuşak bir tada sahiptir. Bir fincan beyaz çayın yanında tüketeceğiniz yiyeceğin de söz konusu hafiflikle ve yumuşaklıkla uyumlu olması tavsiye edilir. Beyaz çayı keskin ve baskın tada sahip yiyeceklerle kombinlerseniz kendinden gelen o doğal tadı bastırıp kaybedebilirsiniz.

Ginseng çayı

Çok sayıda faydasıyla öne çıkan ve son dönemde artan bir hızla rağbet gören ginseng çayı metabolizmayı hızlandırıcı, yağ yakıcı ve sindirim sistemini harekete geçirici özelliği ile bilinir. Bu anlamda özellikle mantı gibi görece ağır ve yağlı yemeklerin yanında harika bir dengeleyici görevi görür. Ayrıca ginseng çayını nane çayı ile beraber tüketebilir, bu şekilde rahatlatıcı etkisinden de faydalanabilirsiniz.

Çay ve yiyecek eşleştirmeleri ülkemize ve dünyaya ait zengin mutfak kültürlerini yansıtması bakımından da ilgi çekici olmayı başarır. Her toplumun daha sık tükettiği çay çeşitleri ve bu çayların yanında tercih ettiği farklı yiyecekler vardır. Bu anlamda hangi çayın yanına hangi yiyecek gider sorusuna verilecek yanıtlar sonsuz bir çeşitlilikte üretilebilir.

Bir fincan sıcak ıhlamurun yanında yiyeceğiniz meyveli kekin, bir bardak zencefil çayına eşlik eden bademli kurabiyenin, soğuk ve buzlu çayların yanında afiyetle tüketeceğiniz sütlü ve meyveli tatlıların tadına doyum olmaz. Fakat asıl güzel olan, bir çift sıcak muhabbet ile hoş bir sedaya eşlik eden çaylardır ki işte bu kombinin evrensel anlamda ortak ve eşsiz bir kıymeti vardır.

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.