Menü

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

İlginç Bir Keşif Öyküsü

Çayın keşfedilme öyküsü epey ilginç. Rivayete göre, Çin İmparatoru Shen-Nung bir gün kazara suya düşen çay yapraklarını fark etti ve bu sayede çayı keşfetti. Dünyada suyun ardından en fazla tüketilen içeceğin bu tarz bir rastlantı sonucu bulunmuş olması, sizce de ona farklı bir gizem katmıyor mu? 

Batıya Geç Ulaşan Lezzet

Batılılar yaklaşık olarak 400 yıldır çayın enfes tadını biliyor. Uzak Doğu’da ise çay 5000 yıldır tüketiliyor. Batı çayın “ç”sini bilmezken Uzak Doğu’da çayın bir kültür hâline gelmiş olduğunu söylemek pek de abartılı olmaz. Fakat günümüzdeki tüketim oranları, batı dünyasının çayı çok sevdiğini ve geç de olsa tanışmaktan son derece mutlu olduğunu fazlasıyla gösteriyor.

Çayın Rastlantılarla Dolu Dünyası

Çay bitkisinde gerçekten ilginç bir şeyler var. Raslantılarla ilerlemek onun içine işlemiş diyebiliriz. Günümüzde sevilerek tüketilen bergamotlu çayın bulunma öyküsü de rastlantıların bir araya gelmesiyle başlıyor. Bir rivayete göre Hindistan’dan İngiltere’ye giden çay yüklü gemide bir miktar bergamot da taşınıyor. Bergamotun güçlü kokusu yolculuk boyunca çaya geçiyor. Bu ikili de İngiltere’de fazlasıyla seviliyor.

Uzun Çay Ağaçları

Çay ağacı denildiğinde aklınıza bodur, neredeyse çalıya benzeyen ağaçlar geliyor değil mi? Aslında bu durum hasat ile alakalı. Hasat edilmeyen çay ağacı yaklaşık 15 - 16 metreye kadar büyüyebiliyor. Bu ağaçtan da çay ağacı yağı elde etmek mümkün. Üstelik çay ağacı yağı, birçok cilt problemine de iyi geliyor.

Poşet Çayın Öyküsü

Çay ve ilginç öyküleri bitmek bilmiyor. Poşet çayın bulunma öyküsü de oldukça ilginç. Rivayete göre; bir çay satıcısı büyük poşetlerle zarar etmemek için çayı küçük keselere koyarak müşterilerine yollamış. Şaşıran müşteriler de bu keseleri açıp içindeki çayı kullanmak yerine direkt olarak sıcak suya atmışlar. Rivayet bu J işte poşet çayın tuhaf keşfedilme öyküsü de bu şekilde.

Çinlilerin Bakış Açısıyla Çay  

Çayı keşfeden Çinlilerin çay hakkında özgün davranışları var. Bunlardan ilki siyah çay ile ilgili. Bizim siyah dediğimiz çaya onlar kırmızı çay diyor. Burada temel fark, öncesi ve sonrası şeklinde açıklanabilir. Biz demlenecek kuru çayın rengini onlar ise demlenmiş içecek formunu baz almışlar. İkinci bir alışkanlık da Çinlilerin çay ikramı hakkında. Çin'de çay ikramı sonrası müşteri ya da konuk masaya birkaç kez vuruyorsa, bilin ki bunu çayı bayat olduğu için değil memnuniyetini göstermek için yapıyordur.

Boston Çay Partisi

Çay, bu önemli tarihi olayın başrolünde yer alıyor. Her şey 1773 yılında Amerika’daki kolonistlerin, Büyük Britanya’dan gelen çayın yüksek vergis oranlarını ve Büyük Britanya’yı protesto etmek istemesiyle başlıyor. Kolonistler, Kızılderili kılığına girip Boston limanındaki İngiliz gemilerindeki tonlarca çayı denize döktüğü için olay Boston Çay Partisi olarak adlandırılıyor. Bu durum, Amerika Bağımsızlık Savaşı’nın kıvılcımı sayılan olaylar arasında gösteriliyor.

Lipton Doğu Karadeniz 500'lü Demlik Poşet Çay

Zengin ürün çeşitleri ile çay içmeyi keyfe dönüştüren lezzetçilerin vazgeçilmezi Lipton Doğu Karadeniz 500'lü Demlik Poşet Çay satın almak için hemen tıklayın!

Daha Fazlasını Görüntüle
102
₺101,83 Ürün Fiyatı

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.